KARDEŞ KARDEŞ GEÇİNEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

Kardeş Kıskançlığı

Değerli ebeveynler kardeş kardeş geçinen çocuklar yetiştirmenin ilk ve en önemli adımı kıskançlık duygusunu çok iyi tanımak ve anlamlandırmaktır. Nedir kıskançlık, neden oluşur, nasıl yönetilir?

Bu blog yazımızda kıskançlık duygusunun temellerini ve kardeş ilişkilerini geliştirmenin yollarını okuyor olacaksınız. Faydalı olması ümidiyle, keyifli okumalar dileriz. Bursa Özel Osmangazi Okulları

Kıskançlık Nedir?

Kıskançlık, insan hangi yaşta olursa olsun en temel ve baş edilmesi en zor duygularından birisidir. Kıskançlık, sevilen birinin başkası ile paylaşılmasına katlanamamaktır. Peki mutluluk gibi üzüntü gibi doğal ve kaçınılmaz mıdır?

Evet sevgili aileler kıskançlık duygusu da mutluluk, üzüntü, şaşkınlık gibi doğal ve yok sayılamayacak bir duygudur. Kıskançlık duygusu ilk insanın yaratılışından itibaren var olan bir duygu. Habil ile Kabil, Hz. Yusuf ve kardeşleri… Bu noktada önemli olan bu duyguyu yok saymak, kaçmak ya da kabullenmemek değil, olumluya çevirebilmek ve çocuklarımızın hayatında “yönetebildikleri” bir noktaya gelmesi için yol gösterici olabilmektir.

Kıskançlıkla İlgili Kabul Edilecekler Listesi

  • Kardeş kıskançlığı doğal ve kaçınılmazdır.
  • Kardeşler birer yakın dost olmak zorunda değildir.
  • Kız çocukları da erkek çocuklar gibi kavga edebilir ve kıskanırlar.
  • Yaş farkı olması her zaman kıskançlığın önüne geçemez.

Kardeşler Arası Kıskançlık Neden Olur?

Her bireyde kıskançlık duygusunun yoğunluğu ve nedenleri farklılık gösterebilir. Çocuklarımızı ve kendi davranışlarımızı gözden geçirerek kıskançlığın temel nedenine dair düşüncelerimiz olursa o duyguyu daha kolay yönetebiliriz. Değerli aileler unutmayalım ki davranışlarımızın ve sözlerimizin bir gücü var.

Bir cevap yazın

Hemen ara
Whatsapp
Merhaba,